Režimové tipy a triky

Srozumitelný návod pro použití každodenně. Tip jak s nejmenšími nároky vytěžit co nejvíce.

zarovkaProklikem na heslo se Vám rozbalí text s odkazy.

Jídelníček na pěti prstech jedné ruky

Bez snídaně se nejde z domu!

02-cerealie Snídat vždy doma  

Bez snídaně se nejde z domu! Školka ani škola neuteče! Na snídani sypání z krabice – kornfleky nebo müsly a k tomu mléko, nebo zakysaný mléčný výrobek. Nevadí sladké – vadí nesnídat!

zarovkaPostavení snídaně v jídelníčku školáka

Chodit, chodit a chodit

rodinka4 km CHŮZE DENNĚ, CVIČIT 3x TÝDNĚ DO SPOCENÍ, DO SCHODŮ VŽDY PĚŠKY

Denně děti chodí 3 km  chůze – cestou ze školky, ze školy, se psem. Hezky – ošklivo: chodí! Jde o ¾ hodině aktivního pohybu rozdělené maximálně na dvě části. Ekvivalentem je 4  km na kole, odstrkovadle, 4 km in-line, 10 km na kole nebo 14 pater do schodů! Neujdou-li nemají televizi  a Kouzelnou školku a rodiče Zprávy.

zarovkaVýznam pohybu

Mlsat s rozumem a pro radost

649x432-fruit-kebabs-800Zdravé mlsání nebo jen o víkendu či svátcích

Osvědčený je model  pochutiny jen o víkendu anebo jen při výjimečných událostech, jakými jsou různé svátky a rodinné oslavy, kdy je možné „zhřešit“. Když sladkosti, tak  vybírat ty, které můžeme řadit spíše k plnohodnotným potravinám.  Místo bonbonu, medvídků, tatranek, čokolád – čerstvé, sušené nebo kandované ovoce, oříšky v čokoládě, muslli sušenky apod. Na školní výlet lze dát dětem pytle bonbonů, z kterých jim je zle, a nebo mohou šustit s pytlíky oříšků, které se loupou – neloupané pistácie, burské oříšky, slunečnicová a dýňová semínka apod.

zarovkaSladkosti v jídelníčku školáka

Na pití je voda, ne cukřenka

getty_rf_photo_of_water_in_handsNa pití nesladké tekutiny

Na pití je voda a ne cukřenka. Místo přeslazených nápojů je na pití pouze pramenitá voda bez sladké chuťové stopy.  Džusy jsou jídlo a jídlo se nepije. Na pití je pouze voda. Nenabízí se alternativa. Chuťové nápoje jsou nápoje společenské,  u kterých se povídá. Může  se  kola i džus, ale jen jako alternativa ke sklence vína nebo poháru piva u rodiče s kým si povídají. Rodiče doma nevypijí celou lahev – taktéž děti nevypijí celou lahev koly. Rozředěné džusy?  Bramborovou kaši taktéž nerozředíte a nepijete!  Děti mohou pít klidně mléko-  ideálně odstředěné.

zarovka

Na pití je voda

Sny pro pěknou postavu

Televize není k jídlu!

Obezita je výkladní skříní rodiny 2Nejíst u televize

Jíme za stolem a jenom za stolem. Jedná se o absolutní heslo. Jede-li rodina na výlet – zastaví auto a jí u odpočívadla, žádná tatranka v autobuse, žádná svačina v autě. Maximálně určit pařez, který bude piknikovým stolem. Dítě pomáhá prostírat – prostírání, ubrousek, příbory, pití, solenka, kečup či hořčice, na stole vždy kytka, která jediná není k jídlu.  Od stolu odchází dítě poslední – neuteče školka, kamarádi ani televize. Televize není na jídlo! Na jídlo je rozhovor! Konferenční stolek je v rodině maximálně na časopisy nebo kávu! Čas k jídlu, čas k dílu, čas k zábavě. Vše má v životě svůj čas!

zarovkaStop televizi k jídlu

Zbytek pro ptáčky!

Krabička do každé školní tašky

Pěstí proti obezitě

1271327260_rukaVelikost jedné porce každému určuje velikost jeho pěsti.Racionální jídelníček má obsahovat pět základních skupin potravin rozložena v průběhu dne do pěti chodů sestavených podle výživové pyramidy. Bohužel  je to  jen naším přáním, protože prakticky žádná maminka si  s výživovou pyramidou neumí poradit.

zarovkaPřestože  ani dokonalá máma není schopna vážit jednotlivé složky, má na pomoc velice jednoduchou pomůcku

dlanservírovací plocha talíře velikosti dlaně bez prstů

pestpříloha velikosti pěsti (pečivo, těstoviny, brambory, rýže, luštěniny)

dve pestizeleninová obloha s ovocným dezertem jako dvě pěsti

paleczdravé tuky za palec (olivový a řepkový olej, olivy, ořechy, semínka)

Moje batole