Krabička do každé školní tašky

Ideální ve škole jsou domácí dopolední svačiny.  Ale jak konkrétně na věc? Když stejně jako my nejsou naše děti jedno jako druhé, ale originál z facebooku.
zarovkapro bližší informace klikněte na odkaz, o který máte zájem

Máma z krabičky – Dokonalost z Japonska
Dokonalá máma na plný úvazek hledá stále správnou odpověď, protože si plně uvědomuje, že ve škole již není nic pod jejím bedlivým dohledem. Pro děti takovýchto maminek je ideální dopolední přesnídávka do svačinové krabičky naplněná pestrostí, originalitou a láskou. Svačinová krabička má mít odpovídající velikost příslušnému věku dítěte. Pro prvňáčka malá, pro mladšího školáka větší a pro některé sportovní puberťáky bude potřeba krabice jak pro horníka. Její velikost by měla limitovat energetický obsah svačinové krabičky, aby se toho čeho už je moc do ní nevešlo. Jednu třetinu náplně svačinové krabičky tvoří cereálie, třetina je na ovoce nebo zeleninu, třetina je pro bílkoviny a  pokud něčeho trochu ubereme, zbude i místo pro laskominu.

Angry-Birds-Bento-BoxIdea krabičky je původem z Japonska, kde je nejméně obézních a nejvyšší průměrná délka života na světě. V zemi jsou pouze 3,5% obézních obyvatel a mají nejvyšší průměrnou střední délkou života  na světě. Jistě se na tom podílí i to, že jsou  u nich populární krabičky, tzv. tvobento boxy. Krabičky jsou barevné kufříky různých tvarů s několika přihrádkami, do kterých se doma připravuje studené pokrmy. Velký důraz je kladen na vzhled jídla, které je aranžováno z rýže a rýžové mouky do tvarů zvířátek nebo komiksových postaviček (pandy, figurky) nebo zdobných ornamentů a je tak vizuálně velmi atraktivní. 3 objemové díly připadají na sacharidy, 1 díl na bílkoviny (ryby, dary moře, maso) a 2 díly na ovoce a zeleninu. Na oddělení potravin se používá hlávkový salát nebo okurka. Aby jídlo v krabičce dobře drželo, používají se k dokrývání cherry rajčata nebo hroznové víno. Příprava jídla do krabičky trvá asi 15 minut.

 

hvězdička

U nás však nepoužíváme rýži a plody moře. V naších středoevropských podmínkách by jednak ovoce se zeleninou a jednak cereálie  měly svým objemem v dopolední přesnídávce naplnit jednu denní porci. Přestože  ani dokonalá máma v ranním shonu není schopna vážit jednotlivé složky, má na pomoc velice jednoduchou pomůcku – velikost jedné porce každému určuje velikost jeho pěsti. Pro drobné děti je tak předem k vrácení odsouzen celý pomeranč ale i velký banán. 2 stroužky jablka, 3 kuličky hroznového vína a salátový list v celozrnném sendviči s plátkem šunky a kvalitního rostlinného tuku velikosti dětské pěsti kompletně naplní požadavky zdravého stravování. V takovéto krabičce zbude i místo na minipytlík z party mixu želatinových bonbonu, nebo zabalené čokoládičky z výběrové bomboniery s mašličkou, nálepkou sluníčka, srdíčka nebo postixem, na kterém je napsáno – Mám Tě ráda … Takováto svačinová krabička se pro každé dítě pak stane nejen jídlem, ale místem máminy lásky, který zvládne zahladit nejeden neúspěch ve vyučovací hodině.
Co má ale dělat maminka, která není japonka?

Máma jde do práce – Nechte si pomoct od dětí
_DSC0292Ranní shon s přípravou tašky, sháněním a dopisováním školních úkolů, nedůslednou ranní hygienou dětí …. a přípravou školní svačiny, když čas hoří. V takovémto případě je rada velice jednoduchá – nechte připravit školní svačinu samotnými dětmi. Otevřít chladničku, namazat a naskládat sýr se šunkou na rozkrojenou  celozrnnou kaizerku, zvládne i prvňák a rozkrojit i druhák. Když připraví sendvič ze dvou krajíců pšeničně žitného bochníku, celozrnného rohlíku nebo housky, mamince pak již stačí vložit jen list salátu a odkrojit velikost dětské pěsti. Navíc ji zbude zdravá svačina do práce. Maminka tak může koupit nejen krabičku s obrázkem pro své dítě, ale druhou pro sebe, aby si udržela dlouhodobě štíhlou linii. Do školní krabičky ji pak stačí přihodit už jen 2 cherry rajčátka, 3 hranolky z mrkve (vybyl jí totiž čas očistit mrkev), 2 hranolky z okurky a  hranolek z řapíkatého celeru – co z mrkve, okurky a celeru zbylo, vloží snadno do své krabičky. Pak už stačí nalepit smajlíka na rajčátko a na malou laskominku např. malý pytlík neloupaných oříšků – postix se vzkazem – Nezapomeň zavolat – moc mi na Tobě záleží. Nejen že se připomene dítěti ve škole, ale v práci při svačině se všem pochlubí, jak jí její největší štěstí udělalo dobrou svačinu. Možná nejednu maminku, která nechá připravovat svačinu dítětem, zanedlouho překvapí, že ve školní krabičce najde večer jen bonbon a čipsy z jablka a hrušky už tam nezbudou. A to předtím musela po velké nahnilé hrušce vymývat často celou tašku.

Na Nakupujte s dětmi  naleznete několik dobrých typů jak do ledničky nakoupit ke školní svačině bez navýšených finančních nároků tzv. funkční potraviny – potraviny, které vedle naplnění základních potřeb, dlouhodobě vylepšují i zdravotní stav.

Máma šla do práce - Domácí automat
Co když  máma nestíhá, protože pracuje již od rána? Spolehnout se na to, že si dítě bez připomenutí připraví svačinu samo nelze. Co pak dělat, když častokrát zapomene svou předpřivenou školní svačinovou krabičku na stole natož aby si vzpomnělo, že mu ji někdo do tašky vložil. V tomto případě se lze spolehnout jen na dalšího člena domácnosti, u kterého však se spoluprací v naplňování krabičky s obrázkem počítat nemůžeme.

Pak je vhodné doma udělat domácí automat – nakoupit zdravější variantu tyčinek,  sušenek a odpovídají velikost ovoce. Naučte všechny členy domácnosti, že když si na svačinu z domácího automatu vyberou tyčinku, na kterou mají dnes chuť, uříznou z ní přesně tu část, která jim vyčuhuje ze sevřené pěsti. Je to přesně ta část, která je pro ně už moc. Jen kdyby šli na sportovní kroužek nebo na utkání, tak by ji mohli sníst celou. Pokud by snědli celou tyčinku a přiměřeně k tomu nesportovali, začala by se jim zanedlouho ukládat do tukové vrstvy. Veškeré terciálně upravované potraviny – potravy zpracované potravinářským průmyslem – jsou produkovány ve vztahu k doporučené denní dávce pro ženu středního věku s administrativní prací – ale to určitě Vaše dítě není??? Prosím zapomeňte na výhodná balení pro závodní stravování, balení MAXI, balení XXL – snad nikdo nechce XXL děti… takovéto výrobky v domácím automatu nemají žádné místo. Nepokoušejte ty, na kterých Vám nejvíc záleží.

HLFcc__DSC0319Jak vyřešit porci ovoce a zeleniny? Když si dítě vybere z ledničku zeleninu na svačinu – vyhráli jste v životě první místo v olympiádě zdravého životního stylu, ale je třeba si po čase zodpovědět otázku – není Váš puberťák vegetarián a netrpí náhodou vaše děvče poruchou příjmu potravy – mentální anorexi?  Na zeleninu spíš nesázejte a přesuňte ji spíš na večeři. K samo výběru upřednostněte ovoce. Nakupujte velikosti ovoce odpovídající velikostí dětské pěsti a nalepte na ně obrázky, napište na ně nebo na  postix vzkaz, vtipnou hlášku, lidovou moudrostmi nebo přísloví. Něco tak originálního mu bude závidět kdejaký spolužák a ještě se do hrušky, jablka, banánu, pomeranče nebo mandarinky s pomyšlením na Vás s radostí zakousne.

Teenager vše neguje - Uzdravte školní automat

uzdravme_skolni_automat_exterStěžejní  úlohu v chování staršího školáka  sehrává napodobování vrstevníků a vliv reklamy jako výraz ztotožnění s určitou sociální skupinou. Pro pubertální období je typické podezřívání  až negace dosavadních autorit  – tak že maminku, tatínka a paní učitelku nahradí ve vzoru nejlepší kamarád nebo plakát s popovou hvězdou v ložnici.  Pokud maminky budou  chtít  napravit chyby  ve výživových návycích u svých puberťáků, tak je upozorňuji, že už to nemá cenu doma, ale je třeba zajistit nápravu u jeho nejlepšího kamaráda.

Neraďte svému adolescentovi a snažte se respektovat jeho volbu, kterou tajně nasměřujte. Neobávejte se bufetů a automatů, které provozují školní jídelny, protože ty ze zákona musí naplňovat takzvaný spotřební koš, kterým se tak lehce nepropluje. Obávejte se všech komerčních automatů, faastfodů a minimarketů v okolí školy. Naučte své dítě zavčas používat jeho pěst proti obezitě. Upravte obsah školního automatu – jako rodič máte na to ve školní radě plné a zákonné právo! 

MUDr. Zlatko Marinov, MUDr. Marie Nejedlá

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *