Snídaně má vliv na úspěch dítěte ve škole

Snídaně má vliv na úspěch dítěte ve škole

To, že snídaně patří mezi nejdůležitější jídlo dne, nepřekvapí. Překvapující je zjištění, že právě snídaně je nejvíce vynechávaným jídlem dne, zvláště pak mezi dospívajícími dětmi. Vědci ale přicházejí se zjištěním, že snídaně pozitivně ovlivňuje kognitivní a akademické výkony školáků[1].

Co to vlastně jsou kognitivní funkce a jaké kognitivní funkce rozlišujeme?

Kognitivní funkce souvisejí s tím, jak vnímáme a jednáme ve světě kolem nás, jsou nezbytné k vykonání jakéhokoliv úkolu, jednoduchého i složitého, a patří k nim všechny myšlenkové procesy, které nám umožňují rozpoznávat, pamatovat si, učit se a přizpůsobovat se neustále se měnícím podmínkám prostředí. Je to například:

  • Paměť
  • Pozornost, koncentrace
  • Rychlost zpracování informací, pohotovost
  • Výkon a výkonnostní funkce včetně emocionální seberegulace
  • Řeč, schopnost vyjadřování a porozumění
  • Prostorová orientace

Kognitivní funkce se dají trénovat, ale z hodnocených studií vyplývá, že i snídaně má na ně pozitivní vliv. Děti, které snídají, vykazují lepší výsledky kognitivních funkcí než děti, které snídani vynechávají.

Kromě vlivu na náš duševní výkon zde existuje i souvislost mezi pravidelným vynecháváním jídla během dne a rozvojem obezity. To platí především u dětí a adolescentů, kteří vynechávají snídani. Lékaři se u obézních pacientů často setkávají s faktem, že nikdy nesnídají. To je pak spojeno s větším hladem a vyšší spotřebou kalorií později během dne[2].

Věnujte proto snídani pozornost. Má vliv nejenom na zdraví a fyzickou kondici vašich dětí, ale i na schopnost dětí soustředit se a učit se. I díky pravidelné a zdravé snídani může vaše dítě dosáhnout v životě větší úspěch.

[1] Adv Nutr 2016;7(Suppl):590S–612S, Katie Adolphus et. al,: The Effects of Breakfast and Breakfast Composition on Cognition in Children and Adolescents: A Systematic Review 1–3, Human Appetite Research Unit, School of Psychology, University of Leeds, Leeds, United Kingdom

[2]The Journal of Pediatrics, Nov 2012, Vol 161, Issue 5, Page A1, Stephen R. Daniels et al,:Breakfast is important

Komentáře (1)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *